Navigáció

4467892
PEDAGÓGUSOK a 2011/2012-es tanévben További alkalmazottak_2011/2012 ISKOLÁNK ÉLETÉBŐL_2011/2012 Iskolánk életéből_2010/2011 Iskolánk életéből_2009/2010 Eredményeink_2010/2011 Eredményeink_2009/2010 Eredményeink_archívum Cikkek az iskoláról_archívum Legsikeresebb diákjaink_archívum Rendezvényeink_2010/2011

ISKOLÁNK ÉLETÉBŐL_2012/2013

Cikkek az iskoláról_archívum

 

ÚJ SZÓ - 2005 Május

 

Nálunk nem a nevelés az oktatás része, hanem az oktatás a nevelésé, s ez nagy különbség” – mondta Píri Lajos

 

Ünnep az egyházi gimnáziumban


Ondrusz Anna osztályfőnök és a ballagók
A szerző felvételei
Orosch János általános püspöki helynök celebrált ez alkalomból szentmisét. A segédpüspök visszaemlékezett azokra az időkre, amikor ebben a templomban misézett és „vasárnap reggelenként bemutathattam a legszentebb áldozatot az úrnak”. Krisztus szavait idézte, „Menjetek az egész világra és tanítsátok az embereket!”, melyek Orosch szerint nemcsak a papokra, de mindenkire, legfőképpen a pedagógusokra és a szülőkre vonatkoznak. A segédpüspök emlékeztetett arra, hogy éppen Siennai Szent Bernardin ünnepére esik az iskola jubileuma, s ez a hatszáz évvel ezelőtt élt egyetemi tanár, aki a dögvész idején betegápoló lett „a mai egyesülésre törekvő Európának nagyon aktuális szentje, tevékenységével azt bizonyította, hogy nemcsak szavakkal, de elsősorban életpéldával kell bizonyítanunk”.

Út az egyházi iskola felé

Orosch János figyelmeztetett mindenkit, hogy a megkeresztelés, elkötelezés a vallásos nevelésre, „ez óriási ígéret, nem szabad elhanyagolni, ez az út, később az egyházi iskolába kell, hogy vezessen”. Orosch átadta a fiataloknak egy kétszeres gyilkos üzenetét is, aki kilenc évet már leült huszonhárom éves büntetéséből, amiért megölte az őt szerelmétől tiltó szüleit, s ma már a lengyel kartuziánus rend hivatalosan befogadott tagja.

„Atya, ha megy a fiatalok közé, mondja el nekik az én esetemet, s emlékeztesse őket, hogy nekik van hitük, reményük, szeretetük” – üzente a huszonnyolc éves fiatalember Ilaváról. A szentmisén és az ünnepségen is közreműködött a gimnázium Magnificat Gyermekkara, melyet tizenegy éve alakított meg és vezet Wollent Andrea, a kórus éneke a messze, a Hargitáig szálló gyönge kismadárról vezetett át az jubileumi ünnepi műsorba.

Pál András, ötödikes diák Sík Sándor versét szavalta el, majd az iskola igazgatója Píri Lajos mondta el ünnepi beszédét. Az igazgató, aki 1998. január elsején, Csáky Károlytól vette át ezt a tisztséget, hangsúlyozta, bár tíz év történelmi távlatokban nem nagy idő, ilyenkor nemcsak célszerű, de kötelező is egy intézménynek számvetést készíteni. „Alapelvként fogadtuk el, hogy az iskola akkor jár el helyesen, ha oktató-nevelő tevékenységében úgy közvetít egyetemes értékeket, hogy közben hűek maradunk mindahhoz, amit apáink hagytak ránk: hittel és reménnyel kötődni szülőföldünkhöz, miközben állandóan kreatív gondolkodásra késztetünk, s nyitottnak maradni mindenre, ami a tanulók fejlődését segíti” – mondta Píri Lajos.

Gyanútlanul lépnek a felnőttek világába

A ballagókhoz szólva az igazgató úgy gondolta, hogy a fiatalok gyanútlanul lépnek a felnőttek világába, s ő nem gyanakvásra buzdítja, csak óvatosságra inti őket. „Az iskola eddig a teljes világot jelentette nektek, de az ifjúságnak joga van megfogalmazni önmagát. El kell engedni őket, hogy visszatérhessenek hozzánk” – állapította meg Píri. A tíz évvel ezelőtt az iskola alapításában nagy szerepet vállaló Bíróczi István esperes-plébános egy ornitológiai példázattal figyelmeztetett a nevelés, a jó példa fontosságára. Ha a fülemüle fiókák kiemelve a fészekből, nem hallják a hím éjjel-nappal tartó dalát, akkor testvéreikkel ellentétben csak rikácsolni tudnak, az éneklés helyett.

„Ti is egy fészekben voltatok évekig, tanáraitok a lelketekbe énekelték a szépet, a jót, az igazat, s énekelni kezdtek nemsokára a világban, ahol túl sok a rikácsolás. Ti ha megszólaltok mondjátok az emberi szót. Szavatok legyen mindig igaz, s vigasz” – tanácsolta a ballagóknak az esperes. Baltazár Aranka, mint a szülői szövetség elnöke emlékezett vissza az iskola tíz és a ballagó diákok nyolc évére. Zachar Pál a ballagók nevében, szólt, s elmondta, a diákok többsége úgy gondolja, hogy „jó lenne itt maradni továbbra is”. A diák jó tanácsokkal látta el az ifjabb nemzedéket, „nem kell kimondani mindent, amit gondolunk, de meg kell gondolni mindent, amit kimondunk”.

Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke fontosnak tartotta az iskola alapítását abból a szempontból is, hogy az egyházi iskolák segíthettek, az elmúlt negyven évben az egységes oktatási rendszerből kilúgozott értékek után megtalálni a színeket, a hagyományokat. „Kinyílt Európa, a világ, de a kisebb, kanyargósabb, emberi léptékű utakat is vegyék észre a fiatalok” – fogalmazta meg kívánságát Pék László. Szesztay Ádám a magyar nagykövetség kulturális attaséja szerint „ünnep kell, hogy legyen Magyarországon is egy határon túl működő katolikus magyar iskola sikeres tíz éve”.

Csönd és fegyelem

A beszédek után a kiselsősök kedveskedtek egy verses-zenés öszszeállítással a ballagóknak, Pálffy Zsuzsa betanításában. Ezután a meghatódott nyolcadikosok fölsorakoztak osztályfőnökük Ondrusz Anna mögé, s elindultak a hagyományos körútjukra. Píri Lajos már a feldíszített iskolaépületben arról beszélt, hogy „nálunk nem a nevelés az oktatás része, de az oktatás a nevelésé, s ez nagy különbség. Elmondta, hogy különös hangsúlyt fektetnek az angol és a német nyelv oktatására, de fontos a matematika és a számítástechnika is. Minden tantárgyat arra a szakra specializált pedagógus tanít, a tantestület átlagéletkora harminc év körül mozog. Az eddigi két végzős osztály eredményei alapján nyolcvan százalék körül, van a továbbtanulók száma. „Ha bejön valaki hozzánk, nem akarja elhinni, hogy milyen légkör van ebben az iskolában, csönd és fegyelem. Ezek a fiatalok már a XXI. században gondolkodnak, de a mi nevelési módszereink ennek figyelembe vételével nemcsak a lexikális tudásra szűkülnek” – jellemezte az iskolát Píri Lajos igazgató.

FORGÁCS MIKLÓS

 

 HONTI LAPOK - 2006 ÁPRÍLIS 

A Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola és Nyolcéves Gimnázium életéből

 

Együtt ünnepeltünk

A Rákóczi Szövetségnek a Fegyverneki  Ferenc Nyolcéves Egyházi Gimnáziumban

működő helyi szervezete tavaly áprilisban alakult, s 84 tagjával a Rákóczi Szövetség eddigi legnagyobb létszámú alapszervezetének számít. Idén első alkalommal ünnepeltük meg szervezésében március 15-ét, a magyarság egyik legszebb ünnepét. Az iskola feldíszített tornatermében dr. Píri Lajos igazgató köszöntötte a megjelenteket: a ceglédi Mészáros Lőrinc Katolikus Általános Iskolából érkezett tanárokat és diákokat, Mahulányi József esperest, valamint iskolánk pedagógusait és tanulóit. Utána Molnár Margit, a helyi szervezet elnöknője szólt a fiatalokhoz, aki így méltatta a szabadságharc üzenetét:

Érdemes harcolni, küzdeni a szent ügyért. Ha el is veszítjük a csatát, a harcot kell

megnyerni.” Majd a márciusi ifjak üzenetét tolmácsolta: „Nem kell, hogy forradalmárok legyetek! Nem kell nagy dolgokat cselekednetek! Elég, ha céljaitok lesznek.  Konkrét, kitűzött célok, melyek elérése érdekében mindent megtesztek. Tudásotokkal emelitek fel a magyar nemzetet! Ez az igazi hazaszeretet.

Az ünnepi beszéd után a ceglédi iskola verses-zenés megemlékezése hangzott el.

Ezt követően iskolánk diákjai is előadták ez alkalomból készített műsorukat. Köpöncei Csilla 7.G osztályos tanuló Márai Sándor Halotti Beszéd című 

költeményét szavalta nagy átéléssel, majd Bugár Eleonóra, Bobor Réka, Pál András, Csáky Dávid és Koncz Klaudia a forradalom főbb eseményeit levenítették fel korabeli versekkel, részletekkel, dalokkal. A megemlékezést

Nagy Anna és Rados Katalin fuvolajátéka zárta, akik 48-as katonadalokat

adtak elő. A résztvevők együtt helyezték el koszorúikat a helyi temetőben, majd az ünnepség a városházán folytatódott, ahol testvériskolánkkal együtt bemutattuk ünnepi műsorunkat.

ffeag

 

A Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola és Nyolcéves Gimnázium diákjai ebben a tanévben is több tanulmányi versenyen sikeresen képviselték az iskolájukat:

– angol nyelvi olimpia járási fordulója:

Rados Katalin /6.G/, 5. hely,

Torma Viktor /8.G/, 4. hely;

– német nyelvű olimpia járási fordulója:

Ludrovan Alexandra /3.G/, 3. hely,

Kis Tamás /6.G/, 3. hely;

– „Poznaj slovenskú reč” kerületi

fordulója: Žilka Lujza /7.G/, 5. hely;

– „Dobré slovo” járási fordulója:

Köpöncei Dániel /2.G/, 2. hely;

– Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny járási fordulója:

Karvay Barbara /3./, 1. hely,

Soltész Krisztina 3./, 1. hely,

Pálffy Ágnes /4./, 3. hely,

Pál András /6.G/, 3. hely,

Balázs Martina /8.G/, 1. hely;

– Vers- és prózamondó verseny, Balassagyarmat:

Köpöncei Csilla /7.G/, 2. hely;

– Mikszáth Kálmán Prózamondó Verseny, Dejtár:

Morva Mátyás /1. G/, 4. hely;

– Matematikai olimpia járási fordulója:

Riedly Dénes /1.G/, 1. hely,

Gáspár Ákos /1.G/, 2. hely;

– Szent Imre-napok rajzversenye, Balassagyarmat:

Antal Gábor /8.G/, 1. hely;

– Mikszáth Kálmán-rajzverseny, Dejtár:

Antal Gábor /8.G/, 2. hely;

– Mézescsupor nemzetközi méhésztalálkozó rajzversenye:

Tauber Ramóna /8./, különdíj,

Antal Gábor /8.G/, különdíj;

– Szlovákiai Magyar Gimnáziumok Országos Bajnoksága, kosárlabda,

lányok: 4. hely.

A pozsonyi Comenius Egyetem kimutatása szerint tavaly az 566 szlovákiai

középiskolából jelentkező diákok közül – a felvételi vizsgák sikerét

tekintve – iskolánk a 12. helyet érte el. A magyar középiskolák viszonylatában

a második legjobbnak bizonyultunk.

Pálffy Dezső igazgatóhelyettes

 

 REMÉNY , SPESNET - 2006. Áprílis

 

Nagyböjti lelki megújulás az ipolysági Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskolában
Dátum: 2006. 04. 04., 02:52
Rovat: Itthon


"Csak annak lehet húsvétja, akinek volt nagyböjtje is" - tartja a mondás. Ennek eleget téve az ipolysági Fegyverneki Ferenc Magyar Tannyelvű Egyházi Alapiskola és Nyolcéves Gimnázium diákjai és pedagógusai 2006. márc. 28-án tíz lelkiatya vezetésével lelkigyakorlaton vettek részt.



 

Mit jelent a lelki megújulás? Számunkra egy olyan lelki tevékenység, amikor a világi élet problémáit megpróbáljuk félretenni, és hitünk, vallásunk elmélyítésével foglalkozunk. Ebben általában vezetők segítségét vesszük igénybe.
A lelki program a keresztúti ájtatosság közös elvégzésével kezdődött, majd a nagyböjti megújulás szellemében több csoportban folyt a felkészülés. A nagyböjti időről gyakran halljuk, hogy ez az Istennel való kiengesztelődés ideje. A csoportvezetők is arra biztattak bennünket, hogy a böjttel, a több és buzgóbb imádsággal, a szentgyónás elvégzésével engeszteljük Jézust bűneink, gyarlóságaink miatt. Ahhoz, hogy megértsük a kiengesztelődés titkát, meg kell értenünk Isten irgalmas szeretetét. A hallott igazságok után a következő kérdéseken elmélkedtünk:
Hogyan valósíthatjuk meg ezt a feladatot? Hogyan kell gyakorolnunk az Istennel való kiengesztelődés szolgálatát? Hogyan végezzük szentgyónásainkat? Hogyan becsüljük a bűnbánat szentségét?
Az iskola kápolnájában Zsidó János féli esperes életútjáról, élettapasztalatáról mesélt a pedagógusoknak, s a csupa szív, csupa lélek atya személye, humora és életpályája sokakat elgondolkodtatott. Ezt követően a lelkiismeret-vizsgálat fontosságára, az embereknek egymáshoz való viszonyára hívta fel a figyelmet, majd inspiráló kérdéseket tett fel. Ezután a keresztény pedagógust, mint élő példaképet jellemezte. Kívánatos tulajdonságai közül kiemelte a vallásosságot, a nagy szaktudást, a tekintélyt, a türelmet, a felelősséget és az alázatot. A lelkiatya előadása, elmélkedése mindannyiunk számára tartalmas lelki élményt jelentett, és hitünkben megújulva, gazdagodva tértünk haza. Megerősítést nyertünk, hogy a vallás lényege az Istennel való kapcsolat, a személyes szeretetkapcsolat.

 


 

 

Újdonságok

Kapcsolat

  • Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola - Katolícka spojená škola F. Fegyvernekiho s VJM - SNP 4, Šahy - Ipolyság
    SNP 4
  • +421-36-7411032 - sekretariát - titkárság
    +421-911 387965 - riaditeľ - igazgató

Photogallery