Filmklub
2009. szeptember 19-én, szombaton került sor a Fegyverneki Ferenc EgyháziGimnázium SZÓKÉPEK Filmklubjának szakmai napjára. A résztvevők filmklubvezetők,támogatók és érdeklődők – tanárok, lelkiatyák és felnőtt diákok voltak. Avendégeket a házigazdák, Mahulányi József ipolysági esperes, püspöki helynök ésMolnár Margit filmklubvezető köszöntötték. A nap neves vendége dr. Török Csaba budapesti plébános,egyetemi tanár, a Vatikáni Rádió és a Magyar Rádió szerkesztője volt, aki A film világa, az objektív valóság amegváltástörténet fényében című előadásában bevezette a hallgatókat avalóság és a képzelet világába. A rendkívül tartalmas és szemléletes előadástaz Út a vadonba című amerikai filmvetítése követte. Sean Penn filmje nemcsak csodás és ismeretlen vidékekrekalauzoló utazás, de megtekintése igazi kihívás a szakrális tartalomfelfedezésére, mellyel az ebéd utáni beszélgetésben Török Csaba atyavezetésével próbálkozott a társaság. A filmet szakmai szempontból Oláh Miklós budapesti filmesztétaelemezte, aki a film készítésének hátterét ismertetve új oldaláról világítottameg a produkciót. A nap utolsó pontjaként bemutatkoztak a filmklubok vezetőiSzentpéterről, Ipolynyékről, Nagycsalomjáról és az ipolysági egyházigimnáziumból. Beszámoltak az elmúlt év tapasztalatairól és ismertették akövetkező félév programtervét. A résztvevők nemcsak szakmailag gazdagodva, delelkiekben is feltöltődve térhettek haza.
Molnár Margit
Écsi Gyöngyi és Kováts Marcell műsora
Szeptember végén iskolánkbanköszönthettük Écsi Gyöngyi népdalénekest és társát Kováts Marcellt, akik rendhagyó zeneórát tartottak felsőtagozatos diákjainknak. A tanulók nemcsak a magyar népdalok múltjáról tudhattaksok érdekességet, hanem a népdalokat kísérő hangszereket is megismerhették. Ígymutatták be a művészek az érdeklődő gyermekeknek a magyarok ősi hangszereit, adorombot, a táltos dobot, a kecskedudát vagy a tekerőlantot. A hangszerekettermészetesen meg is szólaltatták, s a muzsikaszót Écsi Gyöngyi csodálatos hangjánmegszólaltatott népdalokkal és balladákkal tarkították. A szárnyaló zenétmeg-megszakították prózai részekkel is, szó volt a honfoglaló magyarok népiszokásairól, a hiedelemvilágukról, valamint néhány érdekes, eddig nem hallotttörténet is elhangzott. Az előadás során a művészek végigvezették a diákokat amagyar történelem jeles eseményein, s a hallgatókat is bekapcsolták a játékba.
Écsi Gyöngyi ésKováts Marcell nemcsak az idősebb tanulók részére készítettek műsort, hanem azalsó tagozatos tanulókat is ámulatba ejtették csodálatos bábjátékukkal. Azismert mesében Jankó királyfinak kellett megküzdenie és bölcs döntésekethoznia, hogy elnyerhesse szerelme, Tündér Ilona kezét.
Amellett, hogy agyerekek nagyon jól szórakoztak, bepillanthattak népi kultúránkba ésmegismerhették annak néhány gyöngyszemét.
Bolgár Katalin
Hagyományos őszi kórustábor
Október 1-jén, a zene világnapján, iskolánk énekkara kórustáborba utazott apalásti Ivánka kastélyba.
A tábor idején a diákok sokkal felszabadultabbak, gyorsabban tanulnak, hiszcsak az éneklésre kell összpontosítaniuk. A szólampróbák között közösségijátékokra, beszélgetésekre is lehetőség nyílt.
Az esti vacsora hangulata pedig fergetegesre sikerült. Köszönhető ez anagyon finom gulyásnak is, melyet a gyerekek nagy örömére a tanári kar egyrésze, természetesen az igazgató úr irányításával, készített el. Vendégkéntpedig Zolcer György atyával tölthettek egy gyönyörű estét a diákok.
Az összekovácsolódott kis csapat élményekkel gazdagodva kezdheti a tanévet.Októberben már két alkalommal, 13-án a templomban és 23-án az 1956-os városimegemlékezésen képviselte iskolánkat.
Wollent Andrea
Szent Imre Napok
Balassagyarmat, 2009. november 5 - 6.
Hittan, csapatverseny:
Morva Zsófia 3.G 1.hely
Kovács Julien 3.G 1.hely
Žilka Alan 4.G 1.hely
Szavalóverseny:
Lauko Rebeka 5.A II. kat. 2. hely
Pálffy Ágnes 4.G III.kat. 2. hely
Rajz:
Murin Barbara 4.A 3.hely
Ének:
Murin Barbara 4.A I.kat. 1.hely
Villant Enikő 2.G II. kat. 2. hely
Klukon Krisztián 3.G III.kat. 3. Hely
Sportverseny- kosárlabda: 1. helyezés
A csapat tagjai:
1. Morva Mátyás 5.G
2. Gáspár Ákos 5.G
3. Belák Lajos 5.G
4. Nanias Zsolt 5.G
5. Cservenák Patrik 5.G
6. Morva József 6.G
7. Molnár Bálint 6.G
8. Nagy Péter 6.G
9. Szuchetka Balázs 6.G
10. Mičko Gábor 7.G
Szavalóverseny Dejtáron
Október 16-án immár 13. alkalommal rendezték meg Dejtáron a Mikszáth KálmánPrózamondó Versenyt. A Szondi György Általános Iskola Mikszáth KálmánTagiskolájában jól ismernek bennünket,hiszen az előző években is rendszeresen jártunk ide. Igaz, akkor rajtunk kívülmás ipolysági iskolák tanulói is képviseltették magukat a versenyen.
A vendégekközül többen ránkmosolyogtak, úgylátszik megismertek. Jóleső érzés volt hallani, mennyire örülnek a szlovákiaiversenyzőknek. A koszorúzási ünnepség előtt az iskola tanulói léptek fel.Beszédet mondott a Mikszáth Kálmán Társaság elnöke, Dejtár polgármestere, aziskola igazgatónője és Mikszáth dédunokája. Beszédükben valamennyien hangsúlyozták:,,Fontos, hogy az ilyen jellegű találkozókra az Ipoly mindkét oldalárólérkezzenek résztvevők, hiszen az anyanyelv mindannyiunkat összeköt.”
Az első kategóriában a 11-12éves tanulók, a másodikban a 13-14 évesek mérték össze tudásukat éstehetségüket.
Az ipolysági FF EgyháziAlapiskola és Gimnázium tanulói közül Soltész Krisztina és Pálffy Ágnes voltakjelen. Soltész Krisztina az 1. kategóriában 3. helyezést ért el. A csaknem 40résztvevőtől értékes ajándékcsomaggal, a felkészítő tanároktól pedig néprajzijellegű CD-kazettával búcsúztak a vendéglátók.
Pokorný Ondrusz Anna
Egy „mesés” színházi előadásról
Nincs talánolyan ember, akit egy színvonalas előadás megtekintése után ne ejtene rabul aszínház csodálatos világa. Iskolánk diákjai rendszeres látogatói a komáromiJókai Színháznak, lelkes színházrajongók, ezért nagyon nagy örömet okozottnekik, hogy 2009.nov.18-án a Budapesti Operettszínház egyikelőadását is megtekinthették. A színházlátogatás szervezőinek Pásztor Éva szülő segített akirándulás megvalósításában, sőt sikerült nagylelkű anyaországi szponzorokat isszereznie, akiknek adományai lehetővé tették, hogy a busznyi diák és kísérőikaz előadást ingyen tekinthették meg, csupán a buszköltséget kellett állniuk.
Mivel adiákok közül sokan először lépték át az Operettszínház kapuját, már az előadásmegkezdése előtt lenyűgözte őket a színház belső terének elegáns díszítése, azismerős színészarcok a falakon, valamint a zenekari árokból felcsendülőhangszerek hangja. A bemutatott Szépség és a szörnyeteg c. mesét már mindenkiismerte közülük, mivel ezt a darabot néhány évvel ezelőtt az iskola Hócompócszínjátszócsoportja is előadta. Izgatottan várták hát a musical kezdetét, svárakozásuk nem volt hiábavaló. A remek szereposztás, a pazar díszletek, amodern színpadtechnika mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy a színházlátogatásrésztvevői felejthetetlen élményekkel térjenek haza, és újra visszavágyjanakebbe a varázslatos világba.
Bolgár Katalin
Ha diáknap, akkor gólyaavatás és diákbál
Iskolánk felső tagozatos diákjai számára minden évbenmegrendezzük a már hagyományossá váló diáknapot. Idén november 20-án, pénteken,a 2. órával véget ért a tanítás, majd a diákok a tornateremben gyülekeztek. A diákönkormányzat elnöke, Morvai József /6.G/ köszöntötte a jelenlevőket, majd Pálffy Dezső igazgató úr megnyitotta az ezévi rendezvényt.
Ezután Löwy János mérnök úr, a Sigillum Oppidi Saag kuratóriumánakelnöke átadta az Alapítvány idei díját. Ebben az évben Pečérke Andreas, 8.Gosztályos tanuló vehette át ezt a díjat a különböző tanulmányi- és sportversenyeken való kimagaslószerepléseiért, kitűnő tanulmányi eredményeiért, valamint példásmagaviseletéért.
Ezt követően Molnár Margit, az iskola történelemtanáraa 20 évvel ezelőtti eseményeket idézte fel. A diákok közelebbkerülhettek a bársonyos forradalom legfelemelőbb pillanataihoz, s ígymegismerhették a diáknap múltját is.
Mivel iskolánk diákjai közül többen aktívan részt vesznekkülönféle határokon túli rendezvényeken, a történelmi kitekintés után azérdeklődők néhány érdekes beszámolót hallgathattak meg. Pintér Miriam /7.G/ aziskola diákönkormányzatának nevében a romániai Barátkán megrendezettszabadegyetem programjáról, illetve ehhez fűződő élményeiről mesélt, ahola 80 romániai diák között csupán két felvidéki képviseltette magát. GáspárZsolt /8.G/ a Budapesten megrendezett határon túli magyar fiataloktalálkozójáról számolt be.
A komoly program után vidám percek következtek.A televízióból jól ismert Beugró c.műsor elevenedett meg néhány percre, amelybe a diákok a tanárokat isbevonták, majd a délelőtt egyik várva-várt eseménye következett - a végzősökvégezte gólyaavatás.
Az esti program is a szórakozás jegyében telt, ekkorkerült ugyanis sor a hagyományos diákbálra. Az igazgató úr üdvözlő szavai utána tanár-diák tánccal kezdődött meg a mulatság. Mielőtt valóbanmindenki a táncparkettre vonult volna, az idei gólyák, az 5. G osztálytagjai az ünnepélyes eskütétel után a felső tagozat elismert tagjaiváváltak. Az idei szervezők, a 6.G osztály diákjai igazán kitettek magukért:az ízlésesen feldíszített bálteremben nemcsak nagyszerű zene szólt, színvonalasműsorról is gondoskodtak, sőt a diákok értékes tomboladíjakat isnyerhettek. Nagy sikert aratott az osztály által bemutatott keringő, valaminta szintén 6. G-s diákokból alakult rockzenekar bemutatkozó fellépése is.
Gazdag József
Morva Éva
SZALAGAVATÓ - 2009
November utolsó péntekén, 27-én16.00 órakor kezdetét vette a város plébániatemplomában iskolánk nyolcadikszalagavatója. A lélekemelő ünnepség szentmisével kezdődött, majd másodikfelében sor került a zöld szalag feltűzésére.
Nemzetközi gyermekkórus fesztiválon jártunk
A Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola MAGNIFICAT gyermekkara első alkalommal szerepelt nemzetközi kórusfesztiválon.
A Csengő Énekszó Országos Kórusverseny többszöri aranykoszorús minősítést nyert gyermekkaraként kaptuk a rangos meghívást Székesfehérvárra, a X. Alba Regia Nemzetközi Gyermekkórus Fesztiválra. Így 2010. május 13-16. között négy emlékezetes napot tölthettünk a Királyok Városában. Sok-sok gyakorlás után, Isten segítségét kérve indultunk útnak.
Egyetlen határon túli magyar gyermekkar, egyetlen nem zenetagozatos iskolai kórus és egyetlen egyházi iskolai kórus voltunk a fesztiválon.
Fantasztikus hangulatú sportcsarnokbéli közös megnyitóval kezdődött a fesztivál a 11 résztvevő gyermekkarral. Székesfehérvár polgármestere Warvasovszky Tihamér, a fesztivál fővédnöke a megnyitóban szólt hozzánk: „A zene az a közös nyelv, ami független mindentől. Mindenki értheti, mindenki élvezheti és megértheti, megérezheti. Ezért a zenének nagy hatalma van.“ Majd a szervező Kodály Iskola nyitóműsorával köszöntötte a gyermekkarokat. Már a bemutatkozáson feltűnt a lengyel és az ukrajnai kórus különleges hangzása. Felemelő élmény volt együtt énekelni a közel 400 diákkal.
A fesztiválon a kórusoknak többször is bizonyítaniuk kellett felkészültségüket, volt templomi hangverseny, ahol egyházi művek csendültek fel, fesztivál hangverseny világi tárgyú művekkel, folklór program és utcai szerenád. Mindez a három tagú szakmai zsüri előtt, amelynek elnöke Tillai Aurél Liszt-díjas karnagy volt.
Nagyon izgultunk a fellépések előtt, de Isten velünk volt.
Szólistáink, Villant Enikő és Klukon Krisztián hangja kristálytisztán csengett. A kórus egységesen, átéléssel énekelt. A rengeteg gyakorlás meghozta gyümölcsét. Minden kórusnak más felírás került az oklevelére, mást emelt ki a zsüri. A mi oklevelünkre ezt írták: a kórus és a szólisták atmoszférateremtő, hitellel teli előadásáért.
Ez úton köszönjük egykori kórustagjainknak, Kanta Gábornak a MAI tanárának nagyszerű zongorakíséretét, valamint Baláž Szabina segítségét.
Természetesen nemcsak énekeltünk a négy nap alatt, hanem megnézhettük Székesfehérvár nevezetességeit is. Láttuk a Középkori Romkertet, ahol István király által épített Bazilika részei láthatók. Ez volt a középkori magyar állam legfontosabb és legszentebb helye, itt koronázták és temették 15 királyunkat, köztük Szent Istvánt is.
Megnéztük Melocco Miklós szobrászművész Mátyás-emlékművét, Géza nagyfejedelem Fehérvár alapítójának bronzszobrát, a csodálatos színekben pompázó Virágórát, a Babamúzeumot.
Lenyűgöző volt a Fekete Sas Patikamúzeum, melynek gazdagon faragott és aranyozással díszített barokk tölgyfa bútorzatát jezsuita szerzetesek faragták. Megható élmény volt, ahogy egy házaspár a múzeumban kifizette az egész kórus belépőjét, amikor megtudta, hogy Felvidékről vagyunk. Az Ároni áldással pedig mi csaltunk könnyeket szemükbe.
Az utcai szerenádnál kórusunk a nevezetes Országalmánál énekelhetett, mely a város történelmi jelentőségét szimbolizálja. Betértünk a szebbnél szebb templomokba is, hálaadó szentmisére pedig a gyönyörű Szent István Bazilikába mentünk.
A záróünnepség folklórtalálkozó is volt egyben, hisz bemutatkoztak a helyi iskolák néptánccsoportjai. A rossz idő ellenére élményekkel telve indultunk haza.
A kitűnő szervezés, a fantasztikus vendégszeretet, amit megtapasztaltunk, még szebbé tette a fesztivál napjait.
Köszönjük iskolánk vezetőségének, a tanároknak a sok segítséget, amit megadtak nekünk a felkészüléshez, valamint a Szülői Szövetség anyagi támogatását.
Wollent Andrea
Két 7.G-s diák vallomása:
Évente sok munkánk van az énekkarban, de idén még többet készültünk, még több próbát tartottunk délután hisz iskolánk énekkara elöször vehetett részt egy nemzetközi kórusfesztiválon.8 müvel készültünk és mindannyian úgy érzetük hoyg jól teljesítettünk és sokat fejlödtünk az elmúlt hónapokban.Jó volt látni azt, hogy a zene mennyire összehozza az embereket.A nyitóesten miután minden kórus elénekelte egyik müvét közösen is énekeltünk két magyar dalt.Annnak ellenére, hogy nem minden kórus értett magyarul nagyon jó hangulat alakult ki.A lengyel és az ukrán kórus pedig ha énekével nem is de vidámságával és "táncával" segített a többieknek.Kórusunknak élmény volt részt venni ezen a fesztiválon és örülünk, hogy kórusvezetönk Wollent Andrea büszke volt ránk.
Albert Lilla
Nekem az éneklés egyfajta kikapcsolódás.Már kiskorom óta énekkarra járok.Ha rossz kedvem van,vagy ha valami baj van mindig éneklek akárhol is legyek-a dal ,az ének mindig megnyugtat engem.Emlékszem,amikor még csak az elején tartottam,hogy irigyeltem a kórusban a ,,nagyokat,, hogy ök már milyen szépen énekelnek.Most már mondhatom azt,hogy eljött végre az az idöszak,amikor én vagyok a ,,nagy,, és akire számitanak,Mindig örömmel énekelek.Sokat köszönhetek Wollent Andrea tanárnönknek,mert Ö szerettette meg velünk az éneklést,és ö tanitott meg szivböl énekelni.Biztos vagyok benne,hogy annak ellenére,hogy jövöre elhagyom az iskolánkat,mindig emlékezni fogok az énekkarban eltöltött évekre,emlékekre.
Turczi Réka
EMBERSÉG, VALLÁSOSSÁG,MAGYARSÁGTUDAT
A Millenniumi Ösztöndíj sokkal több, mint egy koronázási jelvényeket ábrázoló plakett és egy kirándulás
Tíz éve, a magyar államalapítás 1000. évfordulóján 25. érettségi találkozójukat ünnepelte Molnár Imre, Csáky Pál és Vanda Károly volt osztálya - 25 éve már a kezükben volt az érettségi bizonyítvány, azaz 25 tartalmas évet töltöttek el a nagybetűs Életben. Ezen a találkozón ők hárman megalapították a Millenniumi Ösztöndíjat, amelynek köszönhetően minden évben egy-egy diák, az immár, Fegyverneki Ferenc KIKI-ből és egy az ipolysági Magyar Tannyelvű Gimnáziumból részesül abban a megtiszteltetésben, hogy átveheti a vándorplakettet, illetve részt vehet egy hétnapos budapesti kiránduláson, mely során megcsodálhatják nemcsak a fővárost, hanem ellátogathatnak egyéb történelmi látnivalókhoz, és számos érdekes kulturális programban is részük lehet. (Természetesen ez minden évben változik, az előző évek programjairól minden Fészek-olvasó értesülhetett.)
Idén én részesühettem abban a megtiszteltetésben, hogy átvegyem az ösztöndíjat, ráadásul nem is a szokványos keretek között ,mivel a X., jelentős évforduló alkalmából atemplomban került sor az átadásra a Vanda Károly által celebrált szentmise után.
Ezúton szeretném megköszönni az alapító tagoknak, a jelenlegi és a volt igazgató úrnak, a tanári karnak, különösen osztályfőnökömnek, mégpedig úgy, hogy az élménybeszámolót megelőzve néhány gondolatot közreadok.
Természetesen a Millenniumi Ösztöndíj sokkal több, mint egy koronázási jelvényeket ábrázoló plakett és egy kirándulás. Az alapítóknak – Molnár Imre szavaival élve – „egy tartozás lerovása.” Egy tartozásé, melyet ők éreztek egykori iskolájuk iránt és abbéli kötelességérzetük teljesítése, hogy támogassák a jövő nemzedékeit mind a magyarság, mind az emberség terén. Ez természetesen nem csak humanizmusukból eredeztethető, hanem abbéli vallásosságukból is, amelyet még az előző rendszer vészterhes időiben, és tiltó szavai közepette is megtartottak. Maga Molnár Imre mondta el, hogy az érettségi után az osztálya virágcsokorral jelent meg a templomban, és virágcsokraikat az oltár elé helyezvén imát mondtak az Úrhoz.
De vajon érzi-e egy mai diák a „tarisznyát”? Vagy ennek súlya valójában a sok-sok év, és a 15. , 20. vagy akár 25. érettségi találkozóján minden diák hasonlóan érez? Meglehet, hogy a gimnáziumi évek alatt a sok diák mind észre sem veszi a folyamatosan telítődő tarisznyát. A tarisznyába kerültekből Molnár Imre az emberséget, a vallásosságot és a magyarságtudatot emelte ki.Ahogy mondta, mindenképpen fontos, hogy elsősorban magunkat, mint embereket, mint humanista lényeket, mint az emberi fajt képviselni tudjuk a Földön. Elvére az embert az állatok birodalmától – többek között – a nem ösztönös érzelmek választják el. Ilyen érzés a hála is. Elvégre egy állat érezhet hálát, azonban ez a hála inkább az ösztönös ragaszkodás és a „partnerként” való elfogadás ösztöne; azonban az embereknél ez félig-meddig tudatos lelki folyamat, mely során morális tartozást érzünkmás embertársuk vagy egy csoport iránt. Azaz az emberség fontos, hogy az ember nap, mint nap tanúbizonyságot tegyen arról, hogy a Teremtő joggal adta neki a feladatot: „Uralkodjatok a tenger halai, az ég madarai és minden állat fölött, amely a földön mozog.”
A vallás szintén fontos erény az ember életében, elvégre ez is egy olyan jellemző, amely semmilyen más teremtményben nem lelhető fel. A vallás erkölcsi előírásaival rendet és békét teremt(ene) a Földön. Természetesen a Szentírás és a pápa hívó szavára sokan nem figyeltek már a történelem folyamán, így kirobbantak a háborúk. Csak remélni lehet, hogy a történelem ezek viharos szakaszaiból levonta a következtetést az egész emberiség.
A magyarságtudat és hazaszeretet pedig, mint a Molnár Imre által harmadiknak említett erény szintén elengedhetetlen az ember identitása szempontjából. Elvégre az ember a pszichológiai megfigyelések alapján is „társas lény”, azaz ösztönösen bizonyos csoportokba vágyik. Elvégre, ha a különböző csoportok megtanulnak békében egymás mellett élni, akkor nem csak a világbéke eléggé elcsépelt fogalmát kapjuk. Ilyen – előre meghatározott csoport – a nemzetiség, mely kultúrájával és tradícióival nem csak az emberi identitáshoz járul hozzá, hanem színesebbé teszi a Világunkat.
Sasváry Nándor 7.G