Rendhagyónak mondható az idei szeptember a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskolában, hisz nem sokkal a tanévkezdés után a gyerekek egy csoportja úszótanfolyamra indult Párkányba. A tanév végi rendkívül mostoha időjárás és a sok családot közvetlenül is sújtó árvíz miatt az akkorra tervezett program ebben a kora őszi hónapban valósult meg. Szerencsére a termálvíz és az azon a héten kedvezőnek mondható időjárásnak köszönhetően a gyerekek naponta kint fürödhettek - az úszás alapjait minden nulláról kezdő elsajátította, a haladók pedig tökéletesíthették addigi stílusukat.
Szeptember 22-én az udvar küzdőtérré változott. Iskolánk két éve érettségiző diákja, Mydlár Gábor és barátai baranta-bemutatót tartottak itt. Az idegenül hangzó szó egy olyan ősmagyar időkbe visszanyúló küzdősport, mely nem csupán a harcról szól. A mai széthullott társadalomban visszaállítja az olyan, már-már feledésbe merülő értékeket, mint a tisztesség, a becsület, a bajtársiasság, az alázat és a méltóság. Ezeket az erényeket tapasztalhatták meg iskolánk diákjai a pozsonyi Aulich Lajos Baranta tagjainak bemutatója során. Kicsik és nagyok körében nagy sikert aratott a karikás ostor bemutatása, a botos párbajok, az íjászat, valamint a puszta kézzel történő harc is. A csoport tagjainak bámulatos ügyessége és felkészültsége, s nem utolsó sorban lelkesedése a magyar hagyományok iránt minden jelenlévőt megérintett, s nyilván hozzásegített ahhoz is, hogy a jövőben még inkább büszke legyen gyökereire, s megpróbálja ápolni nemzete kincseit.
Néhány nappal később, szeptember 25-én iskolánk diákjaiból és pedagógusaiból szerveződött autóbusz indult a Mátraverebély melletti ismert zarándokhelyre, a varázslatos környezetben megbúvó Szentkútra. Erre a kegyhelyre már nyolc évszázada zarándokolnak az emberek. Az ott élő ferences barátok elmondása szerint évente mintegy kétszázezren teszik tiszteletüket, és fejezik ki hálájukat a Szűzanyának. A zarándokhely az 1400-as évektől a legnagyobb búcsújáróhelyeknek adott búcsúkiváltságokkal rendelkezett. 1700-ban XI. Kelemen pápa kivizsgáltatott néhány Szentkúton történt csodás gyógyulást és azok valódiságát elfogadta. Ez a szeptember végi csendes, békés szombati nap feledhetetlen emléket, és erőt adó lelki feltöltődést nyújtott a zarándoklat minden résztvevőjének.
Szeptember 29-én az egyházi gimnázium épületének Sajó Sándor termében a legkisebbek, az alapiskola elsősei gyűltek össze szüleik társaságában. Az összejövetel célja a Rákóczi Szövetség által felajánlott beiratkozási ösztöndíj ünnepélyes átvétele volt. Az igazgatói köszöntő után elsőseink bemutatták az eltelt egy hónap alatt szerzett „tudományukat”. Verses, mondókás összeállításuk mosolyt csalt nemcsak a szülők, hanem a vendégek - Dr. Halzl József, a Rákócz Szövetség elnöke, Csáky Csongor, alelnök, valamint Bóna Zsolt, az Ipolyság és Vidéke Célalap elnöke - arcára is.
Az eseménydús hónapot az iskola Magnificat énekkarának kétnapos kórustábora zárta a csoport két vezetőjének, Wollent Andrea és Gódor Beáta irányításával. Ebben a két napban gyermekzsivajtól, sok-sok énekléstől, gitármuzsikától volt hangos a palásti Ivánka kastély. A szólampróbákat a legnagyobbak, a 8. G osztályos lányok vezették. Az éneklés utáni szabad időt fergeteges hangulatú cserkészjátékok töltötték ki. Az immár hagyományosnak mondható rendezvény igazi csapatmunka volt, hisz a gulyás készítése és a tálalás, majd az ezt követő konyhai munka is tanári összefogás eredménye. És hogy a kis csapat ne maradjon ebben a két napban sem lelki vezetés nélkül, Balga Zoltán atya és Zolcer György atya is ellátogatott hozzájuk. A családias hangulatú esti szentmise lelki élménye biztos még sokáig megmarad a szívekben.
FF
VERSENYEK
2010. novemberének második hétvégéje tobzódott a különféle versenyekben.
November 11-én került sor a hagyományos balassagyarmati Szent Imre Napokra, mely idén is két napig tartott. Ezen a színvonalas versenyen az alap- és
középiskolás diákok több kategóriában is összemérhetik erejüket, tudásukat, tehetségüket. A versenyek közt szerepelnek sportversenyek (kosárlabda, kispályás
foci), sakkverseny, szavalóverseny, énekverseny, hittanverseny, kémiaverseny, irodalmi pályázat, idegen nyelvi fordítói pályázat, képzőművészeti verseny.
Ugyanezen a pénteken került megrendezésre Ipolyságon a magyar vers ünnepére, melyet Sajó Sándor ipolysági születésű költő tiszteletére immár tízedik
alkalommal hirdetett meg a Palóc Társaság. A verseny nemzetközi részvétellel zajlik, magyarországi, kárpátaljai versenyzők is bemutatták versmondói
tehetségüket.
Szombaton, november 13-án pedig már Komáromba vették szavalóink az irányt, a Pislákoló mécses elnevezésű vers- és prózamondó versenyre. A sikerek itt
sem maradtak el.
Szívből gratulálunk az itt következő diákoknak és az őket felkészítő pedagógusoknak ezekért a remek eredményekért:
Szent Imre Napok, Balassagyarmat:
Kosárlabda – fiúk 1. hely
Kispályás labdarúgás 4. hely
Vers- és prózamondó verseny Szmolka Barbara (4.A) 1. hely
Énekverseny Szikora Barbara (8.G) 1. hely
Klukon Krisztián (4.G) 3. hely
Rajzverseny Skladan Friderika (5.G) 3. hely
Sajó Sándor szavalóverseny, Ipolyság:
Karvai Barbara (4.G) 3. hely
Pálffy Ágnes (5.G) különdíj
Pislákoló mécses, Komárom:
Szmolka Barbara (4.A) 2. hely
Gémesi Mihály (2.A) 3. hely
Pálffy Fanni (4.A) 3. hely
Bukor Erzsébet
SZALAGAVATÓ_2010. november 26.
Felső sor balról jobbra:
Bohuš Viktória, Antal Tamás, Gyurász Dániel, Sasváry Ferdinand, Fógel Dávid, Fendiak
Kornél, Mičko Gábor, Riedly Viktor, Villant Dávid
Középső sor balról jobbra:
Jónáš Angelika, Albert Lilla, Szikora Barbara, Forró Csilla, Turczi Réka, Szabó Boglárka,
Kišš Éda
Alsó sor balról jobbra:
Koncz Karina, Ľachký Veronika, osztf. Gódor Beáta, Suchetka Zsófia, Pintér Miriam,
Ludrovan Alexandra, Bugyi Júlia (nincs a képen)
Decemberi események az egyházi iskolában
Az év utolsó hónapja minden ember számára különleges – más, mint a többi. Közeledik ugyanis az év legszebb, legbensőségesebb, leginkább várt ünnepe: a karácsony. A hívő ember számára a december a csendes várakozás időszaka. Az adventi időszakban zajló hajnali misék, a roráték elcsendesedésre, hajszolt életünk tempójának lassítására késztetnek.
Nagyon nehéz viszont lassítani olyankor, amikor időnk beosztásában a munkahely ill. az iskola diktálja a tempót. Eseménydús volt az elmúlt hónap az egyházi iskolában is. Az előző évekhez hasonlóan idén is november utolsó hétvégéjén került sor a szalagavatói ünnepségre. Felemelő hangulatban, a diákoknak és hozzátartozóiknak felajánlott szentmisét követően az oltár előtt került sor a zöld szalagok feltűzésére.
Advent első hétfőjének reggelén az iskola kápolnájában Mahulányi József atya ünnepélyesen megáldotta azokat az adventi koszorúkat, melyeket az osztályok képviseletében 2-2 diák hozott el. A csengő hangú, második osztályos Fábián Máté éneke áhítattal töltötte el a jelenlévőket.
Ugyancsak a kápolnában került sor az alapiskola alsó tagozatos kisdiákjainak szent Miklós napi ünnepségére. A fehér szakállas, piros ruhás, püspök-süveges vendég két „angyal” kíséretében jelent meg - a gyerekek nagy-nagy örömére. Osztályonként rövid műsort adtak elő az értékes vendégeknek, akik ajándékcsomagokkal kedveskedtek nekik.
Hogy az adventi várakozás, készülődés hangulatát közösségként együtt is átélhessük, december 11-én került sor arra a karácsonyváró szombat délelőttre, mely évek óta közkedvelt színfoltja az iskola életének. Diákjaink – főként az alsó tagozatosok – ezen a délelőttön szüleikkel, kisebb testvéreikkel végigjárják a különböző, könnyen elkészíthető díszeket bemutató kézműves-asztalokat. Itt pedagógusaink irányításával az érdeklődők keze alól karácsonyfadíszek, cukorhabbal írt mézeskalácsok, képek, gyertyatartók, füzérek kerültek elő, melyek nagy örömet okoztak kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
December 15-ére nagy izgalommal készültünk. Értékes vendégeket – városunk óvodásait vártuk iskolánk éttermébe, ahol egy rövid karácsonyi összeállítást mutattunk be nekik. A sok taps, csillogó tekintetek, hangos nevetés volt számunkra a bizonyítéka annak, hogy sikerült megajándékozni a nagyon is értő és természetesen őszinte közönséget. Ezúton is köszönjük látogatásukat!
Két nappal később, pénteken három busz várakozott utasaira – az alsó tagozatosok és az ötödik osztályosok a komáromi Jókai Színházba indultak, ahol P. I. Csajkovszkij Diótörő című kétfelvonásos zenés játékát tekinthették meg. A színészek, balett-táncosok, díszlet- és jelmeztervezők igazi mesés világot varázsoltak a nézők elé.
December 21-ére esett idén az a nap, melyre évek óta nagy szeretettel és odafigyeléssel készülünk, hiszen ekkor lépnek színpadra mindazok, akik tehetségüket, adottságaikat kellőképpen kihasználva bemutatják tudásukat - délelőtt az iskola diákjai, délután pedig szüleik, nagyszüleik előtt. A karácsonyi műsor az iskola évente megújuló Magnificat énekkarával kezdődött, majd következett a szavalók, szólóénekesek, táncosok bemutatkozása, melyet tarkított a gimnasztikai szakkör hajlékony lánycsapatának bemutatója, és a virágpálcás csoport lélegzetelállító produkciója. A karácsonyi műsor méltó befejezéseként Balga Zoltán atya szólt a zsúfolásig megtelt színházterem közönségéhez, majd színre léptek iskolánk legnagyobbjainak, a néhány hónap múlva érettségiző osztály diákjainak és az alapiskola elsőseinek közös, megható műsora.
A gyerekek és a szülők örömét nézve ismét beigazolva tűnik a régi bölcsesség: az igazi ajándék pénzben nem kifejezhető. Létezik egy megfoghatatlan ajándék is, ami mindennél többet ér – ez pedig nem más, mint önmagunk odaajándékozása.
Bukor Erzsébet
Iskolánk gimnasztika-csoportja a karácsonyi műsoron
Tavaszi versenyeredmények
Diákjaink az elmúlt hetekben is számos tanulmányi versenyen vettek részt, s az alapos és következetes felkészülés meghozta eredményét. Méltán lehetünk büszkék valamennyiükre, hiszen sokan közülük már nem először bizonyították rátermettségüket és tudásukat.
Antal Adrianna (2.A),Karvai Mercédesz (3.A),Szmolka Barbara (4.A),Trencsényi Dávid (8.A)- aranysávos minősítés.
Az országos elődöntőről Antal Adrianna, Karvai Mercédesz és Szmolka Barbara ezüstsávos minősítéssel tértek haza.
Minden résztvevőnek, nyertesnek és felkészítőiknek gratulálunk!
Bukor Erzsébet
Májusi eseménynaptár
Ismét egy eseményekkel és versenyekkel zsúfolt hónapot hagytunk magunk mögött, és bekerültünk a 2010/11-es tanév célegyenesébe. Már csak néhány nap, és beköszön a várva várt nyári vakáció. Hogy mennyire megérdemli ezt a pihenést az oktató-nevelő munka minden résztvevője, illusztrálja ezt most a következő szűkre szabott felsorolás – a teljesség igénye nélkül:
Május 1.– az első áldozások sorát iskolánk harmadikos ipolysági tanulói kezdték meg, akiket a következő hetekben a pereszlényi, nagytúri, egegi, kelenyei és tesmagi plébániákhoz tartozók követtek. Osztályfőnökük Pálffy Zsuzsa, hitoktatójuk és felkészítőjük Mosonyi Marianna volt.
Május 6.– a 8.G osztályosok ballagási ünnepélye, osztályfőnökük Gódor Beáta.
Május 9.– a határon túli Kemence község általános iskolája minden évben megrendezi az alsó tagozatos diákok számára az Anyanyelvünk összeköt elnevezésű vers- és mesemondó versenyt, melynek célja az Ipoly két partján lévő települések kisdiákjainak lehetőséget adni magyar nyelvünk ápolására, a kimondott szó szépségének megismerésére. A létező négy kategóriából iskolánk diákjai három első és egy második helyet nyertek: 1. helyezettek: Antal Adrianna (2.A), Gémesi Mihály (2.A), Pálffy Fanni (3.A), 2.hely – Szmolka Barbara (3.A). A versenyen 5 magyarországi és 4 felvidéki iskola szerepelt.
Május 13.– aVII. Országos Rovásírásverseny döntőjének iskolánk adott otthont. A verseny a Palóc Társaság elnöke, Z. Urbán Aladár védnöksége alatt immár hetedik alkalommal kerül megrendezésre a Felvidék különböző helyszínein. Rajta kívül jelenlétével megtisztelte iskolánkat Mészáros Alajos, európai parlamenti képviselő, Ferenczi Gábor, országgyűlési képviselő, és Szakács Gábor, rovásírás-szakértő. A mintegy 52 versenyző és kísérőik megismerkedhettek intézményünk múltjával és jelenével, ízelítőt kaptak szavalóink (Pálffy Ágnes, Szrsen Csilla) által előadott két magyarság-verssel, a második osztályos Fábián Máté csengő hangon előadott két népdalával, valamint a diákjainkból alakult Minerva zenekar (Ozsvald Gabriella, Köpöncei Dániel, Molnár Bálint, Jánoska Balázs és Turczi Ákos) mintegy fél órás műsorával. A verseny kiértékelése előtt a vendégek Molnár Margit és Bacsa Beáta történelem-szakos tanárnők kíséretében megtekinthették a Honti Múzeum és Galéria tárlatait, valamint megismerhették a város rövid történetét és nevezetes emlékeit.
Május 14.– a felvidéki Kicsi Hang verséneklő együttes a Facebook közösségi portálon meghirdetett pályázatára beküldött zenei felvételünk (a Magnificat gyermekkar előadásában,Wollent Andrea tanárnő vezetésével) és egy rajzunk a sok beküldött közül (Pálffy Ágnes) az internetes szavazatok versenyében első helyen végzett. A videóra 1572 kaptunk, a rajzra 346-ot. A nagy összefogást igénylő három napos hajrát követően alakult ki ez az eredmény. Ezúton is köszönetet mondunk mindazoknak, akik saját szavazataikkal és további támogatók szerzésével hozzásegítették iskolánkat ennek az izgalmas versenynek a megnyeréséhez.
Május 16. – a Léván rendezett járási atlétikai bajnokságon négy érmet hoztak haza versenyzőink: Jakab Sándor (5.G) – 300 m-es futás – arany, 600 m-es futás – bronz, Skladan Friderika (5.G) – távolugrás – arany, Berta Annamária (6.A) - súlylökés – arany.
Május 18.– Anyák napi műsor – alapiskolánk alsó tagozatos tanulói osztályfőnökeikkel egy órás, tartalmas, színes műsorral köszöntötték az édesanyákat.
Május 19.-20.– szóbeli érettségi vizsgák.
Május 21. – Szeretethíd – A Kárpát-medencei Református Egyház által szerevezett önkéntes területrendezési és tisztítási munkákban iskolánk diákjai is nagy számban vettek részt. Több csoportra szakadva megtisztították a Kálváriát (idén már harmadszor, de még most is több zsák szemetet gyűjtöttek össze), a Hangyás felé vezető útszéli árkot, a temetőben a hozzátartozók nélküli háborús katona-sírokat, kerítést festettek a katolikus iskola udvarán és a művészeti alapiskola Tabán városrészi épülete előtt.
Május 21.– a Jövő Fája ültetésére gimnáziumunk épülete előtt került sor, melyet a népszámlálás alkalmából hirdetett meg és támogatott a lévai járási MKP elnöksége. Szimbolikus jelentése a szlovákiai magyarság megmaradása - ahogy az elültetett fák is kihajtják ágaikat és számtalan levelüket, erős gyökereikkel pedig belekapaszkodnak a táplálékot adó anyaföldbe, úgy erősödjön, derekasodjon idővel az itt élő magyarság is. Az ünnepélyes faültetésen az MKP helyi elnöke, Pálffy Dezső iskolaigazgató úr mondott rövid beszédet az egybegyűlteknek. A faültetésen részt vettek a Szeretethíd közelben dolgozó aktivistái is.
Május 25. – Ipolyság városa által rendezett diákolimpián diákjaink 24 érmet szereztek, amivel az összesítésben kiérdemelték az előkelő 2. helyet, mindössze 12 ponttal lemaradva az első helyezett Vác csapatától. A sok sikeresből is kiemelnék hármat, akik egyénenként 4 illetve 3 érmet szereztek, név szerint: Píri Tamás (6.A) – 2 arany, 2 ezüst, Gábris Dávid (5.A) – 1 arany, 2 ezüst, 1 bronz, Berta Annamária (6.A) – 3 arany. Felkészítőik Morva Éva és Zachar Zoltán, akik vezetésével diákjaink évek óta kimagasló eredményeket gyűjtenek össze a különféle - határon innen és túli - sportversenyeken.
Bukor Erzsébet