Egy hónap rövid krónikája - október
Október 6. – 7.–a Magnificat énekkar tagjai hagyományos kétnapos összpontosításukat tartották Paláston Wollent Andrea és Gódor Bea felkészítő tanárnők irányításával. A két napos tábor alatt lehetőség nyílik arra, hogy a kórustagok legalább részben begyakorolják azokat a műveket, melyekkel az év folyamán fellépnek majd.
Október 14.– a Mikszáth Kálmán Prózamondó Versenyen, Dejtáron két diákunk kimagasló eredményt ért el. Murin Barbara 6.A osztályos tanuló kategóriájának első helyén végzett, iskolánk kilencedikes diákja, Trencsényi Dávid pedig egy második díjat hozott haza;
Október 14.– a földrajz szakkör tagjai és a tantárgy iránt érdeklődők egész napos tanulmányi kiránduláson vettek részt Gazdag József és Bacsa Beáta pedagógusok vezetésével. Céljuk a az Alacsony-Tátra északi oldalán lévő Déményfalvi cseppkőbarlang (Demänovská kvapľová jaskyňa) megtekintése volt, de odafelé útba ejtették Az UNESCO védelme alatt álló Vlkolínec műemlék-falut is.
Október 24. – Iskolánk énekkara is részt vett az 1956-os forradalom emlékére megrendezett, koszorúzással egybekötött megemlékezésen az ipolysági temetőben. Az általuk előadott ének része volt annak a kultúrműsornak, melyet a város magyar iskolái készítettek az ünnep alkalmából.
Október 26.- az iskolaudvaron egy családias hangulatú ünnepség keretén belül elültettük azt az értékes, törzskönyvezett tölgyfát, melyet a lengyelországi wadowicéből, Boldog II. János Pál pápa szülővárosából kaptunk. A faültetés Soltész Krisztina, gimnáziumunk ötödikes diákja kezdte meg a pápa Mosolyod című költeményének elszavalásával. Ezt követően Mahulányi József atya, városunk esperes-plébánosa röviden ismertette a nemrég boldoggá avatott pápa életét és érdemeit, majd Pálffy Dezső igazgató tájékozta az egybegyűlt jelenlévőket a fa történetéről és eszmei értékéről, valamint arról, hogy a kis facsemetét tartsa mindenki saját fájának, melynek óvása, ápolása mindenki közös feladata. A facsemetét Katona Attila (7.G) és Kürthy Dániel (5.G) ültette el.
Október 26.-27.– az iskola alsó tagozatán elkészült az őszi terménykiállítás, melynek megtekintésére meghívtuk a közeli óvoda középső-és nagycsoportosait, valamint újonnan nyílt óvodánk „csemetéit”. A terményekből összeállított képek, hangulatos csokrok, koszorúk, dísztökökből készült faragványok kicsiket és nagyokat egyaránt lenyűgöztek. Köszönet érte a szervező alsó tagozatosoknak, valamint az ügyes kezű, segítőkész szülőknek.
Október 24 - 27. – alapiskolánk alsó tagozatán ezekben a napokban gyümölcsnapot tartottak pedagógusaink, melynek célja az volt, hogy felhívjuk a gyerekek figyelmét az egészséges táplálkozás jelentőségére és a vitaminok fontosságára az emberi szervezet számára.
Október 27.– a gimnázium Sajó termében sor került a Rákóczi Szövetség felvidéki beiratkozási programjának ösztöndíj-átadó ünnepségére. Az első osztályosok rövid műsorát követően és Csáky Csongor, a szövetség új főtitkárának méltató beszéde után a szülők átvették a magyarországi önkormányzatok és a civil társadalom 10 000 Ft-os ösztöndíját. Ezzel az összeggel a szülők azon döntését jutalmazták, hogy gyermekeiket magyar iskolába íratták. Az ünnepségen jelen volt Pálffy Dezső, az iskola igazgatója valamint Bóna Zsolt, az Ipolyság és Vidéke Célalap elnöke.
Egy hónap rövid krónikája - november
November 10. – a balassagyarmati Szent Imre Napok sportversenyére két kosárlabda -csapatunk indult. Mindkettő – a lányok és a fiúk is - a 3. helyet érték el. Felkészítőjük: Morva Éva.
November 11. – a Szent Imre Napok versenysorozatának második napján diákjaink több versenyen is kimagasló eredményt értek el. Vers- és prózamondó verseny: Vasi Nélia (2.A) – 2. hely, Antal Adrianna (3.A) – 3. hely, Szrsen Csilla (6.G) – 2. hely. Felkészítőik: Pálffy Zsuzsanna és Pokorný Ondrusz Anna. Énekverseny: Fábián Máté (3.A) – 1.hely, Villant Enikő (4.G) – 1. hely, Morvai József (8.G) – 2.hely. Felkészítőjük: Wollent Andrea és Jusztin Czaudt Éva. Kémia verseny: Morva Zsófia, Turczi Ákos (5.G) – 1.hely. Felkészítőjük: Murin Éva.
November 11. – az ipolysági Sajó Sándor vers- és prózamondó verseny 3. helyezettje, valamint különdíjasa Pálffy Ágnes (6.G) osztályos diákunk. Felkészítője: Pokorný Ondrusz Anna.
November 11. - a pozsonyi Prímáspalota Tükörtermében iskolánk a Szlovák Olimpiai Bizottság kitüntetésében részesült. Szlovákiai viszonylatban a legjobb 7 alapiskola között szereplünk, a Nyitrai kerület egyetlen iskolájaként. Köszönet érte tornatanárainknak, Morva Évának és Zachar Zoltánnak, valamint minden diákunknak, akik az elmúlt tanévben részt vettek az olimpiai bizottság (OFDMS) által szervezett versenyeken és kimagasló eredményeikkel megszerezték iskolánknak ezt a megtisztelő elismerést.
November 12. – Komáromban, a Pislákoló Mécses elnevezésű vers- és prózamondó versenyen alapiskolánk 3. osztályos tanulója, Karvai Mercédesz 1. helyezett, Karvai Barbara (5.G) 3. helyezett lett, Pálffy Ágnes (6.G) pedig elnyerte a zsüri különdíját.
November 18. – gimnáziumunk végzős osztályának szalagavatói ünnepségére került sor az ipolysági Nagyboldogasszony templomban. Az évek során kialakult szokást követve a jelenlegi osztályfőnök, Murin Éva tanárnő feltűzte diákjainak a reményt jelző zöld szalagot, akik ezt követően meggyújtottak egy szál gyertyát és aláírták a megkészített iskolakrónikát. A felemelő, ünnepélyes aktust a hajnalba nyúló bankett követte az ipolysági gimnázium éttermében.
November 25. – az ugyancsak hagyományosnak mondható diáknap ebben az évben egy héttel később került megrendezésre. A színes programokkal teli nap a tornateremben kezdődött a gimnázium 5.-8. osztályosai számára. Pálffy Dezső igazgató úr megnyitó beszéde után Löwy János mérnök, Ipolyság város polgármestere átadta iskolánk 8.G osztályos diákjának, Morvai Józsefnek a diáknapi díjat, melyet aktív diákönkormányzati tevékenységéért, iskolánk méltó képviseletéért, a diákéletben betöltött központi szerepéért kapott. A díjátadást értékes élménybeszámolók, majd a délelőtt egyik legizgalmasabb része, a gólyaavatás követték. Az 5.G osztályosok reggeltől izgatottan vártak erre a pillanatra, mivel ettől kezdve a diáktörvények szerint teljes értékű, „felavatott” tagjai lesznek majd a gimnázium közösségének. Természetesen előtte számos furcsa feladatnak kellett megfelelniük, mely próbatételeken derekasan helytálltak. Este, a diákbálon a szervező 6.G osztályosok az ezeregyéjszaka hangulatát idézték az egybegyűltek elé. A lányok fergeteges táncukkal méltán vívták ki a közönség osztatlan elismerését.
Bukor Erzsébet
Izgalmas kalandok, programgazdag kikapcsolódás, közös családi pihenés… Ismét itt a nyár, megkezdődött a régóta áhítozott nyári töltekezés időszaka. Minden évben úgy érkezik el a vakáció, hogy kezdetben lelkesedünk és álmodozunk. S gyakran a nyárvégi zárszámadáskor kiderül, igazából nem is használtuk fel olyan jól a nyarat – elvárásainkat nem tudtuk teljesíteni. Az ilyen jellegű csalódások elkerülése érdekében érdemes fontolóra venni, mit várok az idei nyártól. Juan del Río Martín spanyol tábori érsek meglátása szerint „jó, ha értékeljük, de ne mitizáljuk soha a nyaralást, és fedezzük fel azokat az értékeket, amelyeket magában hordoz az évnek ez az időszaka”. Helytelenül kezdenénk a nyaralást, ha csak egyfajta semmittevési lehetőséget látnánk benne. Az előttünk álló mozgalmas vakációra való készülődés számos kérdést vet fel bennünk: mikor és kivel, ill. hol töltsük a megérdemelt pihenőidőt, hogy az valóban kikapcsolódás, ill. töltekezés legyen?
Hiszen csak rajtunk múlik, miképpen hasznosítjuk a vakációt, telítődik-e a szívünk szépséggel, hajt-e friss hajtásokat a lelkünk? Akár tetszik, akár nem, el kell fogadnunk a valóságot, hogy természetünk hajlik a rosszra is, nem csupán a szépre és a jóra. Ha nem vagyunk óvatosak, könnyen az elkényelmesedés, a hízás, a lustaság, a pénz, az önzés és a léha szórakozás rabjaivá válhatunk – akár egyetlen nyár alatt is (!). Ezért szükséges, hogy a nyár folyamán (is) lelkileg műveljük magunkat, hogy a kínált örömök széles skáláján biztonságban eligazodjunk. Merjük felfedezni a víz illatát, az este csöndjét, a zene szépségét, a jó könyvek varázsát – ismerjük fel ezek mögött Isten nagyságát!
Merjünk időt szánni önmagunkra, családtagjainkra és barátainkra. Rohanó világunkban az állasukért minden szabadidejüket feláldozni kényszerülő szülők jelenlétét a gyerekek sok esetben igen keveset élvezhetik. A nyári vakáció lehetőséget kínál a családi kapcsolatok ápolására, megerősítésére, sőt, helyreállítására. Ilyenkor alkalom nyílik a családtagok mélyebb megismerésére. Vegyük észre, hogy a nyaralás az egyik legmegfelelőbb idő a családi, ill. baráti kapcsolatok ápolására, a hiányosságok pótlására, a félreértések rendezésére. Tudatosítanunk kell azt is, hogy a fiatalok számára éppolyan elengedhetetlen a kortársakkal eltöltött idő, a szülők nélkül megélt kalandok a szünidő során, mint a közös családi programok – e téren is keressük az arany középutat!
A hétköznapok terhe alatt meggyengült imaéletünk szintén egy-egy nyaralás alkalmával tud új erőre kapni, amikor több időt tudunk szánni a Vele való beszélgetésre. Éljünk a lehetőséggel! Ne hagyjuk, hogy a nyár úrrá legyen rajtunk, épp fordítva: merjünk úrrá lenni a nyaraláson!
Balga Zoltán
MADÁRDALOS ERDEI ISKOLA DUCHONKÁN
Alapiskolánk másodikos és negyedikes tanulói egy csodálatos hetet töltöttek a Nagytapolcsánytól (Topoľčany) alig néhány kilométerre fekvő Nyitraperjés (Prašice) határában fekvő Duchonka Landon.
Hogy mitől volt madárdalos? Természetesen attól, hogy egy sűrű erdővel körbefogott gyerekbirodalomba csöppentünk, és itt töltöttünk öt teljes napot május 21. és 25. között. A madarak hajnali négytől csodálatos koncerttel ébresztgették az alvó erdőlakókat. Mivel mi sem akartunk messze lemaradni az erdő énekeseitől, csoportokra oszlottunk a következőképpen: Sárgarigók (2. A lányok), Fekete gólyák (2.A fiúk), Gyöngybaglyok (4.A lányok), Kígyászölyvek (4.A fiúk). Csapataink egészséges versenyszellemben, nagy akarattal, elszántsággal és kitartással teljesítették a napi programokat. Megállás nem volt, csak játszva tanulás reggeltől estig. Gombák, fák, térképjelek, iránytűhasználat, a csapat névadó madarának ismerete, az erdő élete, az erdész munkája – mind megannyi téma, melyeket az öt nap során buzgón elsajátítottak a kíváncsi buksik. Tankönyv és füzet helyett a Mi-Micsoda sorozat „Az erdő” című. munkafüzete szolgált.
Reggelenként, mint azt ilyen helyen szokás, tornával indítottuk a napot, és hogy érdekesebb legyen, zenére aerobicoztunk. Ezt különféle „gyerekcsemegék” követtek, úgy mint madaras portya ötletes kérdésekkel, forgószínpad – hogy könnyebben menjen az ismeretszerzés, és egy erőt próbáló túra a néhány kilométerre fekvő festői tóhoz.
Osztatlan sikert aratott az az autóbusz-kirándulás, melynek végcélja egy közeli farm (Ranč pod Babicou) volt. A lovaglást követően sorra látogattuk a farm különleges állatait. Ki hitte volna induláskor, hogy itt még oroszlánnal is találkozhatunk!
Kismesterséges foglalkozásaink is az állat-és növényvilághoz kötődtek. Csipeszből különféle állatfigurákat készítettünk, máskor gyöngyfát fűztünk drótból és gyöngyből kő alapra. Minden szoba lakója névadó madaráról plakátot készített, felhívva a többiek figyelmét azok védelmére. „Kincsesdobozainkba” a természetben talált „kincseket” gyűjtögettük: érdekes formájú köveket, tobozokat, makkot, virágot, fakérget...
Kicsik és nagyok ajkáról naponta szállt a dal vidám harmonikaszó kíséretében az ég felé. Gryllus Vilmos dalait a gombáról, a somvirágról, a záporról, a csigáról az utolsó napra már fejből fújta az egész „madársereg".
Fergeteges hangulatban zajlott az olimpiai délután, melyet joggal tekinthetünk ottlétünk tetőpontjának. A rohampálya sikeres megtétele után két focicsapat mérte össze erejét és ügyességét. Az olimpiai délután befejező része a megunhatatlan méta volt. Ezután a bejárati lépcsők dobogóvá léptek elő, ahol minden erdei iskolás olimpikon megkapta érmét és oklevelét. A dobogón állók tiszteletére elénekeltük a Himnuszt, mely méltó befejezése volt az utolsó itt töltött esténknek.
Pénteken alaposan kifáradva, de felejthetetlen élményekkel telve szálltunk fel a buszra, alig várva, hogy végre megoszthassuk az itt tapasztaltakat szeretteinkkel.
Jusztin Czaudt Éva
Május 17. – Garamkálnán (Kalná nad Hronom), az alapiskolások járási atlétikai bajnokságán iskolánk fiú-atlétikai csapata összesítésben az előkelő 2. helyet szerezte meg. Ez az eredmény következő sportolóink gyorsaságának és edzettségének köszönhetően született meg: Píri Tamás (7.A) – távolugrás – 1. hely, Pádár Zoltán (5.G) – 300 m-es futás – 2.hely, Styevko Jiří (5.G) – súlylökés – 2.hely. Gratulálunk nekik és természetesen felkészítőiknek,Morva Éva és Zachar Zoltán testnevelés-tanároknak.
Május 26. – szülők, pedagógusok és diákok közös zarándokútja a festői környezetben megbújó Hont – Csitár forráshoz. A szentmisét Mahulányi József atyavégezte. Wollent Andrea tanárnő vezetésével kis-és nagy diákokból, szülőkből és pedagógusokból összeállt kis vegyeskar kísérte. A lelki táplálék után következett a rendezvény kötetlen, majális-hangulatú, szórakoztató része, melyből mindenki kedvéhez és erejéhez mérten vehette ki részét. A közeli gazdaság lámái és egyéb négylábúi a kicsik körében arattak nagy sikert, a kalandra vágyók a környék felfedezését választották, a sport szerelmesei pedig már készítették is a métázáshoz szükséges pályát. A levegőtől, mozgástól megürült, korgó gyomrok éhét finom bográcsgulyással csillapítottuk, melyet egy kisdiákunk, Csizmadia Márk édesapja ajánlott fel a jelenlévőknek. Ezúton is köszönjük nagylelkűségét. Három óra körül elcsendesedett a környék, helyet adva ismét a kis forrást takaró óriásfák lombjai közül messzire zengő, unhatatlan madárdalnak.
A Pueri Fabri nemzetközi rajzversenyen is szép eredményeink születtek. Morva Zsófia (5.G) elnyerte kategóriájának 2.helyét, Murin Barbara (6.A) pedig saját kategóriájának első helyezettje lett. Felkészítőjük Szikora Andrea tanárnő.
A tanév utolsó két hónapja az olimpia jegyében zajlott, a Szlovák Olimpiai Bizottság által kiírt nyertes pályázat keretén belül az iskola apraja-nagyja mozgásba lendült. Morva Éva és Zachar Zoltán testnevelés szakos tanárok irányításával öt különböző napon valósult meg ennek a nemes mozgalomnak az iskolai „változata”. Külön „olimpia” lett rendezve az óvodásoknak, az alsó tagozatosoknak, a felső tagozatosoknak, a gimnáziumnak, de még a szülők és pedagógusok is bekapcsolódtak a mozgalomba.
A pedagógus szövetség által szervezett Szlovákiai Magyar Alapiskolák Diákolimpiájának regionális egyéni asztalitenisz-versenyén Pásztor Rebeka (4.G)1.helyezést ért el, Jónás Nikoleta (4.G) pedig 3. helyezett lett. Az ugyanitt rendezett futballtornán a fiúk csapata megszerezte az 1. helyet. A nyertesek ősszel részt vesznek a Dunaszerdahelyen megrendezésre kerülő országos bajnokságon.
Az Olimpiai futógálán elért eredményeink – városi szinten: 1. helyezést saját kategóriájukban a következő tanulóink értek el: Jakab Sándor (6.G), Skladan Friderika (6.G), Gábris Dávid (6.A), Jakab Napsugár (6.A), Gergely Kevin (6.B), Mihalovics Júlia (óvoda). 2. hely – Mudrák Nikolett (4.G), Rádi Dominika (6.A), Lauko Ronald (4.A), Varga Vivien (4.A), 3. hely – Ludrovan Szilvia (5.G), Kiss Patrik (4.A), Karvai Mercédesz (4.A).
Május 31-én gyermeknapot tartottunk az iskola udvarán. Kicsik és nagyok egyaránt megtalálták a nekik való szórakozást. Miközben a tornateremben zajlottak az osztályok közti sport-rendezvények (kosár- és röplabdamérkőzések), addig a pályán a fiúk „rúgták a bőrt”. A lányok játékának kicsúcsosodása a lányok-tanárnők közti rangadó, a fiúknál pedig a fiúk-tanárok közti futballmeccs volt. A legkisebbek a kirakodóvásárnak és az ugrálóvárnak, a trambolínnak – no és persze a városi rendőrség szirénázó autójának, a tűzoltóautónak és a traktornak örülhettek. Ezúton kérünk elnézést az iskolánk szomszédságában élőktől – tudjuk, a hangzavar már-már a határokat súrolta! Mi is azzal nyugtattuk magunkat, hogy talán mindenki megérti: egyszer van egy évben gyermeknap, és az örömtől csillogó szemek látványa elfelejttette velünk az ezzel járó kényelmetlenségeket.
Iskolánk harmadikos és hatodikos tanulói egy hetes úszótanfolyamon vettek rész Párkányban. Mindenki nagy megelégedésére az idő is jó volt, és mindenki megtanult úszni. Ott tartózkodásuk alatt sort kerítettek egy kis városnézésre és fagyizásra is, de a programból nem maradhatott ki a kinti roston sütött kolbász és a szabadtéri játékok hosszú sora sem.
Június 3-án immár 12. alkalommal került sor a Millenniumi Ösztöndíj ünnepélyes átadására – ezúttal iskolánk kápolnájában. Az első díjátadó ünnepség 2000-re tehető, amikor három ipolysági gimnazista „öregdiák”, Molnár Imre, Csáky Pál és Vanda Károly kezdeményezésére létrejött a Millenniumi Ösztöndíj nevű alapítványt. A jutalmazott diákokat az egyházi és az állami gimnázium tanári kara jelöli, kiugró teljesítményeik alapján. Az idei két díjazott Morva Mátyás (7.G) – iskolánk diákja és Kovács Veronika, az állami gimnázium tanítványa volt. A vándorplaketten és az elismerő oklevélen kívül jutalmuk egy hetes budapesti kirándulás lesz, gondosan megtervezett kulturális programokkal, identitástudatot erősítő rendezvényekkel.
Június 12-én iskolánk két ügyes kezű, tehetséges diákja kimagasló eredményt ért el a Besztercebányai Egyházmegye Iskolaügyi Osztálya által meghirdetett rajzversenyen. Morva Zsófia (5.G) kategóriája 1.helyezettje lett, és ugyancsak első helyen végzett Skladan Friderika (6.G) osztályos tanuló a középiskolások kategóriájában.
A tanév közeledtével, annak méltó befejezéseként a tavalyi évhez hasonlóan idén is megrendezésre került Juniális elnevezésű, családi programunk. Hadd említsük meg a színes rendezvény néhány helyszínét: hálaadó szentmise, petanque, íjászat, ugrálóvár, kézműves foglalkozások, arcfestés, családi akadálypálya, zumba.
Június 26-án került sor legkisebbjeink ballagására és tanévbúcsúztatójára. Ők is egy eseménydús, fárasztó éven vannak túl, és méltán várják a nyári pihenést. Kívánunk ezúton is minden óvodásnak, iskolásnak, pedagógusnak és szülőnek kellemes nyári kikapcsolódást, tartalmas pihenést és hasznos időtöltést, hogy szeptemberben újult erővel kezdhessünk neki az újabb tanévnek és a ránk váró feladatoknak.
Bukor Erzsébet