Navigáció

4322460
AZ ISKOLA VEZETŐSÉGE Az iskola épületeinek története DIÁKÖNYKORMÁNYZAT FÉSZEK DIÁKÚJSÁG

 

 

A tanítás jelenleg két épületben folyik. Az SzNF utcai épületben a gimnáziumi osztályok helyezkednek el, a Bartók Béla téri épületben pedig az alapiskola és az óvoda kapott helyet. Az állandó átalakításoknak köszönhetően a gimnázium épületében a  még két alapiskolai osztály diákjai tanulnak, de rövidtávú céljaink között szerepel ennek a két osztálynak a visszaköltöztetése is az alapiskola épületébe. A két épületet egy közös udvar fogja össze, melynek egy harmadik pontjában van az iskolai étterem. A gimnázium épületéből nyíló tornatermet és a hozzá tartozó öltözőket mindkét iskola diákjai használják. A közös udvar negyedik épületpillére a városi önkormányzat által működtetett Alapfokú Művészeti Iskola, mely áldásos helyezetet (az intézmény közelségét) diákjaink nagy számban ki is használnak. 

 

                                                                            

 

A gimnázium épülete Ipolyság egyik legszebb műemlék jellegű épületei közé tartozik. 1888-ban városháznak épült későklasszicista stílusban. A kétszintes iskolaépület egészére jellemző  a mértéktartás, a világos homlokzat. A nyitott erkély a bejárati ajtó fölé épült, tartólábaival idézve az antik oszloprendeket is. A boltíves bejárat díszített faajtaja jól beillik a képbe. Az ablakok felett háromszög alakú díszek láthatók.

 

           

 

A folyosó régi lépcsőit korabeli kovácsoltvas korlát szegélyezi. Az emeleten a folyosót szép boltívben végződő oszlopok tagolják ketté.

 

 

                                                                 

 

A felújított tornateremben hajdan a városi tanács tartotta üléseit, összejöveteleit. Itt voltak a nagyobb rendezvények, ez volt a városháza díszterme. Ebben az épületben kapott helyet a századforduló táján a város közművelődési egylete, a Honti Kaszinó is, amely a történelmi Magyarország legrégibb ilyen jellegű intézményei közé tartozik.

 

                                                                                   

 

Az aula falait Dalos Hanna grafikusművész Miatyánk-illusztrációi díszítik. Ezek a Balassagyarmati Honismereti Kör ajándékai. A földszinti folyosóról nyílik a felújítás során kialakított kis iskolakápolna. 

 

                                                                                                      

                            

1993. április 7-én a Városi Önkormányzat az ipolysági székhelyű Szondy György Alapítvány és a budapesti Széchenyi Társaság jóvoltából gróf Széchenyi István tiszteletére egy emléktáblát helyeztek el az épületen. Ezen Vetró András szobrászművész Széchenyit ábrázoló, 57 cm átmérőjű plakettje látható. A legnagyobb magyart kapcsolatok fűzték Ipolysághoz és Hont megyéhez. 1830-ban  járt városunkban, s a megye táblabírájává választották őt. 


A Bartók Béla téri épület először 1874. szeptember 1-jén nyitotta meg kapuit. Leányiskolaként indult, a község lakóinak akaratából és pénzbeli támogatásával. A 25 éves jubileum kapcsán az akkori Honti Lapokban az alábbiakat írták róla:

"Ipolyság állandó büszkeségét képezheti, hogy ez a város a legelsők között volt az országban, melynek polgári leányiskolája volt abban az időben, amikor még a minisztérium nem is alkotta meg a polgári leányiskolák szabályait."

   A polgári iskola épülete a századfordulón

 

1908-ban az állam átvette az épületet, így az új megnevezés Magyar Királyi Állami Polgári Iskola lett. Az épületet 1914-ben hadikórházzá alakították át. 1919-ben a városban dúló harcok következtében a bútorzat és a könyvtár tönkrement, a tető a tűz martalékává vált.

 

Az 1920/21-es tanévtől az intézmény leányiskolai jellege megszűnt, mivel már fiúnövendékeket is felvettek.

 

Az 1924/25-ös tanévtől az intézet hivatalosan is koedukációs állami polgári iskola lett. Ebben az évben nyíltak meg ugyanitt a szlovák polgári iskola párhuzamos osztályai.

 

Az 1938-as határmódosítás után több diák is tanult itt Hontról, Drégelypalánkról, Bernecebarátiról, Kemencéről és Nagyorosziból.

 

1945 után a magyar oktatás megszűnt és a jogfosztottság évei következtek. Az épületben az ötvenes évek elején az akkor induló magyar iskola kapott helyet.

 

Az 1992/93-as tanévtől az egyházi alapiskola kezdte meg itt működését 236 tanulóval és 13 pedagógussal.

 

                                             

A volt polgári iskola - jelenleg az egyházi alapiskola és az óvoda osztályainak ad helyet.

 

 

 

 

Újdonságok

Kapcsolat

  • Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola - Katolícka spojená škola F. Fegyvernekiho s VJM - SNP 4, Šahy - Ipolyság
    SNP 4
  • +421-36-7411032 - sekretariát - titkárság
    +421-911 387965 - riaditeľ - igazgató

Photogallery